مرکز پاسخگويي: مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني
گروه: امامت و تشيع
موضوع اصلي: امام باقر (ع)
موضوع فرعي: مختصري درباره زندگاني امام
درباره زندگي امام محمد باقر(ع) به طور مختصر مطالي بيان كنيد.

پاسخ:
امام محمد بن علي (باقر) امام پنجم شيعيان بود . لفظ (( باقر)) به معناي (( شكافنده)) است و لقبي است كه پيغمبراكرم(ص) به آن حضرت داده بود. آن حضرت فرزند امام چهارم و در سال 57 هجري متولد شده بود, در واقعه كربلا چهارساله و حاضر بود و پس از پدر بزرگوارش به امرخدا و معرفي گذشتگان خود, به امامت رسيد و درسال 114و يا 117 هجري ( به حسب بعضي از روايات شيعه توسط ابراهيم بن وليد بن عبدالملك برادرزاده هشام خليفه اموي مسموم شده) درگذشت.
در عهد امام پنجم از طرفي در اثر مظالم بني اميه, هر روز در قطري از اقطار بلاد اسلامي انقلاب و جنگهايي رخ مي داد و از خود خاندان اموي نيز اختلافات بروز مي كرد و اين گرفتاريها دستگاه خلافت را مشغول و تا اندازه اي از تعرض به اهل بيت صرف مي كرد.
و از طرفي وقوع فاجعه كربلا و مظلوميت اهل بيت كه ممثل آن, امام چهارم بود مسلمانان را مجذوب و علاقمند اهل بيت مي ساخت. اين عوامل دست به دست هم داده مردم و خاصه شيعه را مانند سيل به سوي مدينه و حضور امام پنجم سرازير ساخت و امكاناتي در نشر حقايق اسلامي و معارف اهل بيت براي آن حضرت به وجود آمد كه براي هيچ يك از پيشوايان گذشته اهل بيت ميسر نشده بود. و گواه اين مطلب اخبار و احاديث بي شماري است كه از امام پنجم نقل شده و گروه انبوهي از رجال علم و دانشمندان شيعه كه در فنون متفرقه معارف اسلامي در مكتب آن حضرت پرورش يافته اند و در فهرستها و كتب رجال, اساميشان ضبط شده است.